Hvordan skape lyseblått engasjement?
10.02.2012 av Maren Ege Tjoflåt 1
Sandnes skal farges lyseblå, men da må Sandnes Ulf få tid til å vise seg frem i byen. Som et ferskt klubblag i Tippeligaen skrives nå en ny fotballhistorie på banen men også utenfor. Hvilke tiltak må til for å engasjere flere folk?
- For at Sandnes skal farges lyseblå, må Sandnes Ulf som klubb ta tiden til hjelp for å vise seg frem. Dessuten må folk velge hvilken side de står på: Viking Fk eller Sandnes Ulf? sier lederen i Gaukereiret, Thore Bauge.
Antall sitteplasser på Sandnes Stadion har blitt oppgradert, men Bauge tror ikke på forslaget som Vålerenga ga til Norges Fotballforbund om mer ståplasser for å skape mer engasjement på kampene. Han mener at folk ikke vil bli mer engasjerte om de står og de som vanligvis sitter vil fortsatt velge en sitteplass fremfor en ståplass.
- De som sitter blir ikke mer engasjerte av å stå. Man sitter for å sitte, forklarer Bauge.
På en annen side kan man si at hvis folk vil, kan de stå på sitteplassene, slik som Gaukereiret velger å gjøre under hver kamp. Deres mål i år er å ha like stor trøkk som i siste kampen i Adeccoligaen, der de holdt liv i hele 90 minutter i strekk. Det aller viktigste for supporterne er å ha det gøy og støtte laget uansett hvordan det går.
I motsetning til utenlandsk fotball som mange plasser er kjent for å ha en stor fotballkultur, mener Bauge at fotballkulturen og supporterkulturen i Norge også bør bli bedre for at det skal bli flere engasjerte supportere i norsk fotball. Det gjør også at flere har tilgang til fotball på høyere nivå og velger også derfor bort norsk fotball til fordel for utenlandsk. I tillegg er det altfor mange som velger å se lokalkampen på tv, i stedet for å komme opp for å se kampen på stadion.
- Når det gjelder Langgata, så råder jeg alle bedrifter til å kjøpe ett Sandnes Ulf flagg til å henge utfor før hver kamp, foreslår Bauge.
- Det ville være med på å farge hjerte av Sandnes lyseblått.

Gaukereiret står å heier fram Sandnes Ulf. Foto: SandnesUlf.no



Si din mening om saken
Kommentar av Morten Hamra | 2012-02-10
Hva med å ha flere arrangementer innen fotball eller andre ting. Arrangementer trekker alltid mye folk, og det vil skape masse glede og positivitet i byen. En plass skulle blitt viet til sånne arrangementer hele tiden, og ikke at parkeringsplassen på ruten blir brukt til alt fordi det er så få av dem. FLERE ARRANGEMENTER! :D